راه های عملی در کاهش مصرف آب و مزایای کارواش بخار

کانال کارواش بخار
کانال کارواش بخار در شبکه های اجتماعی
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
سوء استفاده برخی افراد سودجو از نام و نشان تجاری شرکت ماشین سازی زاگرس
۱۱ شهریور ۱۳۹۷

کارواش بخار

( راه های عملی در کاهش مصرف آب )

۱مقدمه

باتوجه به کمود آب در منطقه خاورمیانه و همچنین ایران مدیران و افراد دست اندر کار درپروژه های مربوط به مدیریت آب هر یک به نوبه خود

درصدد مدیریت و کاهش مصارف آب در کشور هستند. در مقیاس خرد کارواش ها با توجه به مصرف بالای آب ان مورد توجه قرار گرفته اند و کارواش بخار یا خشک به عنوان جایگزینی برای کارواش های آب بسیار حائز اهمیت می باشد نخستین جرقه این موضوع در شهر تهران استان البرز و مشهد شکل گرفته اند.

در استان خراسان این امردر کار گروه مدیریت بحران آب مطرح شده و عملی نمودن ان از طریق شرکت آبفای استان دانشگاه فردوسی مشهد به منظور فرهنگ سازی و اطلاع رسانی با همکاری کمیته امداد امام خمینی و شورای اسلامی محلات در حال گسترش است.

در استان البرز نیز روزانه ۷۰۰۰۰۰ لیتر اب توسط کارواش های آب مورد استفاده قرار میگیردکه در صورت تبدیل ان به کارواش بخار با هزینه اندک این مقدار مصرف به۵۵۰۰۰  لیتر آب کاهش میابد. این عدد در طول یک ماه و یک سال ملیاردها لیتر در مصرف آب صرفه جویی می نماید.

۲- اهمیت و ضرورت

بر اساس گزارش سازمان ملل در اینده نزدیک۳۱ کشور جهان با کمبود آب مواجه خواهند شدو نام ایران به عنوان یکی از بزرگترین کشور های بحران درگیر آب در اینده برده میشود.در حالی که یک درصد جمعیت جهان در ایران زندگی میکنند سهم ایران از منابع آب تجدید پزیر۳۶ درصدم درصد است.

همچنین گزارش یونسکو نشان میدهد ایران در سال۲۰۱۰ بنجمین کشور در استفاده از منابع آب زیر زمینی بوده است که همین مسئله باعث نشستزمین شوری آب ها زیر زمینی و بسیاری از مشکلات دیگر شده است.

استان البرز نیز بیشترین منابع آبی خود را از طریق آب های زیر زمینی

تامین می نماید و همچنین موضوع توجه به مدیریت مصرف آب را در این استان بیش از یش مهم میسازد.

۳-اشنایی با فعالیت های کارواش ها

به طور کلی به فعالیت های کارواش هامی بایست از دو جنبه توجه نمود

– میزان مصرف آب

– میزان تولید فاضلاب

در جدول زیر مقایسه ای بین فعالیت های دو کارواش صورت پذیرفته است

شرح(به ازای شستشوی هر ماشین) کارواش آب کارواش بخار
         مصرف اب(لیتر)          ۸۰                ۵
        تولید فاضلاب(لیتر)         ۸۰                ۳

۳-۱- مصرف اب

بر اساس گزارش های پلیس راهورتهران در تاریخ۳۰ اذر ۹۵بیش از ۳ ملیون خودرو در شهر تهران تردد می نمایند تقصیم این رقم به کل کشور و بر اساس گزارش وزارت راه و شهر سازی در تاریخ ۲۶ فروردین ۹۴ تعداد خورو های موجود در کشور حدود۱۷ ملیون نفر بوده است.

با در نظر گرفتن این ارقام و اگاهی از این موضوع با شستشوی اتو مبیل ها در داخل منازل به ازای هر اتومبیل ۲۰۰ لیتر اب شرب تبدیل به فاضلاب میگردد متوجه می شویم که وجود و عملکرد کارواش بخار دارای اهمیت بسیار بالایی است.

۳-۲- تولید فاضلاب

فاضلاب های کارواش ها معجونی از آب و مواد شوینده و روغن و گریس و حتی فلزات سنگین است تحقیقات نشان می دهد به جز کارواش های تابع قانون که سیستم دفع فاضلاب دارند یا به شبکه فاضلاب شهری وصل شده اند بقیه ان ها فاضلاب را رها میکنند تا به آب های سطحی بپیوندند و سراز سفره های آب زیر زمینی در آورد.

 

روزانه به طور متوسط هر واحد۲۰۰۰ لیتر پساب الوده بدون تصویه را وارد فاضلاب شهری و حتی جوی ها میکنند که پس از فاضلاب های بیمارستانی بیشترین سهم الودگی را در فاضلاب شهری دارند.

۳-۳-تصفیه اب در کارواش های آب

دارندگان کارواش های اب به علل مخطلف تمایلی به استفاده از اب ناشی از تصفیه آب ندارند از جمله این علل میتوان به موارد زیر اشاره کرد

۱- شوره زدن اتومبیل به علت این که در کارواش تبدیل به فاضلاب میشود مملو از مواد شوینده روغن گریس حاصل از شستشو است و کارواش ها حتی اگر سیستم تصویه آب داشته باشندهم نمی توانند این آب پر از ناخالصی رابه حدی تصویه کنند که خودرو ها شوره نزنند و اتومبیل برق بیفتند.

۲- آب تصفیه شده بوی ناخوشایندی نیز داردکه مورد پسند کارواش داران و مشتریان ان ها نیست.

۴- کارواش بخار یا خشک جایگزین مناسب برای کاهش مصرف آب

مزایای کارواش بخار

قدرت شستشو

کارواش بخار با استفاده از قدرت فشار آب و حرارت بخار اب میتوانند لکه های قیرروغن و جرمهای سرسخت را از روی تمامی نقاط ماشین و متور پاک کنند.همچنین بخار به دلیل اینکه رطوبت پایینی داردهیچ گونه اسیبی به متور خودرو نمی زند.

۱-۴-توشویی خودرو با بخار خشک

بخار قادر است تا تمامی جرم های موجود در ستون ماشین داشبورد ورودری ها را از بین ببرد . بخار قدرت بالایی برای از بین بردن لکه های سخت که برروی روکش صندلی ها.سقف و  موکت نقش میبندد دارد و همین طور حرارت۲۰۰ درجه سانتی گراد بخار باعث میشود تا تمامی باکتری هایی که برای تنفس و پوست مضر است را از بین ببرد. همچنین میتوان از بین بردن بوهای نامطبوع ناشی از بوی سیگار رطوبت و..

با استفاده از بخار خشک شستشوی منافذ غیر قابل دسترس کانال کولر خشک شویی و تو شویی داخل خودرو با بخار حتی در روزهای بارانی را از جمله از مزایای کارواش بخار دانست.کیفیت شستشو در کارواش بخار بسیار مطلوب و بالاست و به علت استفاده از شوینده های نانو سطح بیرونی اتومبیل غبار گریز میشود و تا مدت ها درخشندگی خود را حفظ خواهد کرد.

۴-۲-هزینه راه اندازی برای صاحبان کارواش ها

راه اندازی کارواش بخار در مقایسه با کارواش آب اندکی پر هزینه تر است اما از انجا که در بلند مدت مشکلاتی چون پرداخت قبوض اب و برق هزینه های تصویه فاضلاب خروج فاضلاب از مخازن کارواش و… را ندارد توجه به ان برای کارواش داران حائز اهمیت است و باتوجه به اینکه هم اکنون دستگا های مورد استفاده در کارواش های بخار در داخل ایران نیز با بهترین کیفیت تولید میشود استفاده از ان بیش از بیش سهولت یافته است.