روش شستشوی خودرو با کارواش نانو بخار

ماشین سازی زاگرس
بازرسی، نگهداری و ایمنی کارواش بخار
۲۹ فروردین ۱۳۹۶
وظیفه آبنما مغناطیسی یا لول گیچ در دستگاه کارواش بخار
۹ مرداد ۱۳۹۶

روش شستشوی خودرو با کارواش بخار :

روش شستشوی خودرو با کارواش نانو بخار :

کارواش بخار

امروزه و بمرور زمان استفاده از بخار برای شتسشوی خودرو به یکی از کسب و کارهای پر درآمد ، خوب ، با صرفه و مفیدی تبدیل گردیده است تا جایکه در اندک مدت زمان کوتاه ، کارواش بخار جایگاه خوبی در کشور ما پیدا و رواج و رونق قابل توجهی را بدست آورد است جدای از مزایای آن ، کارواش بخار از جمله کسب کارهای خوبی است که سود زیادی برای کارواش داران دارد . علت اصلی سوداور بودن این شغل مربوط به مزایای بخار است که کارواش داران و متقاضیان جدید را متقاعد می سازد تا با استفاده از آن مزیت های آن  به سودمناسب وخوب دست یابندو از بخار برای شتسشوی خودرو استفاده نماید . همه افرادیکه امروز در شغل کارواش فعالیت دارند بمرور زمان مجبورند برای استفاده بهینه از منابع و انرژی و کاهش هزینه های خود از کارواش بخار برای شتسشوی خودرو استفاده نمایند . همه کارواش داران بمرور زمان علاقمند به استفاده از منابع مختلف با کمترین هزینه هستند تا با کاهش هزینه ها ، سود خوبی را کسب نمایند . بخار در حال حاضر با صرفه ترین منبع برای این هدف مهم است .

چند نقطه اساسی برای بالا بردن کیفیت کار با کارواش بخار :

برای شستشوی خودرو چهار منطقه فرضی وجود دارد :

منطقه ۱ : از ابتدای شیشه ها تا کل سقف

منطقه ۲ : مابین ذح (خط بدنه خودرو ) تا شیشه ها

منطقه ۳: از بالای رکاب تا خط بدنه

منطقه ۴ : کل رکاب و زیر گلگیرها و لاستیک ها

برای تمیزی بیشتر و با کیفیت منطقه ۴ باید با فشار آب شسته و تمیز گردد و در صورت کثیفی بیش از منطقه ۳ نیز باید با شسته شود چون مواد الاینده و گرد و خاک این منطقه زیاد و سرعت کار با بخار کم می باشد .

برای شستشوی خودرو ( روشوئی ، توشوئی و موتور شوئی ) چند عامل اساسی برای شستشوئی مناسب خودرو موثر است:

  •    فشار بخار
  •    دمای بخار
  •    زاویه و مدت پایش بخار
  •     فاصله بخار
  •     مراقبت ها

فشار کارواش بخار :

فشار بخار نسبت مستیقم با کیفیت شستشو دارد یعنی هرچه قدر فشار کارواش بخار مناسب ( بین ۴ تا ۸ بار ) باشد کیفیت شستشو بمراتب بهتر خواهد بود به همین منظور فشار بخار تولیداین شرکت در محدوده ۱ تا ۱۰ بار طراحی و ساخته شده است ولی برای اخذ نتایج بهتر فشار بار دستگاه در بین ۴ تا ۸ بار تنظیم گردیده است . دستگاه قادر است در بالاترین فشار تنظیم بصورت کاملا اتوماتیک خاموش و به محض رسیدن به فشار ۴ بصورت خودکار روش خواهد شد پس بخار تولید و ذخیره شده در دستگاه هیچ وقت پایان نخواهد یافت و کارواش دارکمبودی از بابت بخار احساس نخواهد کرد . هرچه فشار بخار به درجه بار بالا نزدیک باشد مقدار نفوذ و تمیزکردن ان موثرتر خواهد بود .

دمای بخار :

در اکثرشرکتهای تولید خودرو رنگ خود معمولا در درجه حرارت بالای ۲۰۰ پخته می شود . در کارواش بخار دمای خروجی بخار در بالاترین نقطه ۱۶۰ درجه سانتیگراد است به همین جهت اولا این دما ( بالا ترین نقطه حرارت بخار کارواش بخار ) هیچ ضرری برای رنگ خودرو نخواهد داشت . ضمنا چون بخار دارای حرارت می باشد میزان تاثیرگذاری آن بر شتسشوی خودرو بالا بوده و کلیه مواد زاید و گرد و خاک ، روغن و ……. به راحتی و با کیفیت بالاتر از آب پاک و تمیز خواهد نمود .

زاویه و مدت پایش کارواش بخار :

برای کسب نتایج خوب در شتسشوئی خودرو زوایه پایش کارواش نانو بخار روی بدنه خودرو و خصوصا در توشوئی خودرو باید بین ۲۵ تا ۴۵ درجه باشد در صورت پایش مسقیم کارواش بخار روی خودرو یا فضای داخلی خودرو جابجایی مواد زاید و گرد و خاک سخت تر و احتمال تمیزی آن دارای کیفیت پائین و خصوصا زمان تمیزکردن خودرو بشدت افزایش پیدا خواهد کرد لازم است بخار با زاویه پایش مناسب به مناطق یکه کارشتسشو انجام میگیرد مناسب باشد این مهم بمرور زمان و با کسب تجربه های بعدی براحتی بدست خواهد آمد.

فاصله کارواش بخار:

مهارت در پایش کارواش بخار و اینکه در چه مناظقی از خودرو پایش نزدیک و در کجای خودرو پایش زیاد باشد به تجربه فردی بستگی دارد برای اخذ نتیجه بهتر لازم است خروجی بخار حداقل با خودرو ۵ الی ۱۰ سانتیمتر باشد این امر خصوصا در توشوئی خودرو اگر رعایت نشود موجب خواهد شد خطوط روشنی از خودرو ( مثلا متفاوت از رنگ سقف) ایجادکند یعنی بخار قادر است در صورت ملاحظه نکردن فاصله نقاط یکه نزدیک به خودرو با تمیز تر از سایر نقاط باشد . پیشنهادمی گردد . بخار را روی مناطق مختلف طوری پایش نمائیدکه بخار بعد از خروجی بصورت توده بخار باشد نه بصورتیک خط پر .

مراقبت های ضروری کارواش بخار:

  • از گرفتن مستقیم و مداوم و مستمر کارواش بخار روی مناطق لاستیکی و پلاستیکی خوداری شود . لازم است برای چنین محلهای بخار بصورت توده و با زاویه ۴۵ درجه و بصورت سریع پخش و بعد از پایش خشک شود .
  • از گرفتن کارواش بخار بصورت مستقیم و مداوم روی دستگاه پخش خودرو جدا پرهیز شود .
  • در استفاده از کارواش بخار با نازل فشار قوی ( موتورشوئی ) حتما از گوشی صداگیر استفاده شود .
  • قبل از پایش کارواش بخار روی خودرو مدت ۲ الی ۵ ثانیه بخار در فضای آزاد رها کنید ( روی خودرو گرفته نشود ) تا از پایش آب که در اثر تبدیل بخار به آب حاصل شده جلوگیری گردد. – کارواش بخار