دیگ بخار

کارواش بخار زاگرس شستوی مخزن سوخت
فروش لوازم یدکی دیگ بخار ، کارواش بخار
۳ تیر ۱۳۹۸

در ابتدا بهتر است یک تعریف کلی از دیگ بخار آورده شود تا با مفهوم کلی آن آشنا شوید، دیگ بخار یک مخزن بسته است که با زیر فشار قرار دادن آب آن را گرم می‌نماید و در نهایت آن را تبدیل به بخار می‌نماید.

امروزه دیگ بخار به تجهیزات اصلی در کارخانجات و صنایع مختلف تبدیل شده و روز به روز به مصرف کنندگان آن در سطح  ایران و جهان افزوده شده است.

انواع دیگ بخار :

دیگ بخار در طرح‌ها و مدل‌های مختلف قابل تولید است که از رایج ترین آن می‌توان به نوع ایستاده و خوابیده اشاره کرد، دیگ بخار در اندازه و ظرفیت‌های مختلف طراحی می‌گردد و کاربران می‌توانند ظرفیت مورد نظر این دیگ را برمبنای صنایع خود تهیه نمایند.

نکته: توجه داشته باشید که ظرفیت دیگ بخار برحسب میزان آبی که در عرض یک ساعت تبخیر می‌گردد تعیین می‌گردد.

ویژگی‌های دیگ بخار

جنس بدنه دیگ بخار بصورت چدنی و فولادی طراحی شده و بخش داخلی دیگ دوطرفه بوده که یک طرف آن را آب و طرف دیگر را آتش فرا گرفته است.

 مشعل استفاده شده در دیگ بخار قابل تنظیم بوده و با هر نوع سوخت اعم از گاز و گازوئیل کار می‌کند و حتی در حالت دوگانه سوز نیز طراحی می‌گردد، در واقع عملیات حرارت دهی آب بر عهده مشعل دستگاه است و در کمترین زمان آب را به بخار تبدیل می‌کند.

دیگ بخار برطبق استانداردهای جهانی طراحی شده و در تولید آن از تکنیک‌های جدید جهانی بهره گیری شده است، به همین دلیل آب با فشار بالا تبخیر می‌گردد، همین  عامل این محصول را از سایر محصولات مشابه متمایز نموده است.

تمامی جوشکاری‌های اعمالی روی دیگ بخار از نوع بهداشتی است و در چندین مرحله مورد ارزیابی قرار گرفته است، بنابراین در سلامت و پاکی بخار تولیدی شکی نیست و می‌توان از آن بعنوان تمیزکننده استفاده کرد.

 دیگ بخار راندمان بی نظیری از خود ارائه می‌دهد و از هدررفت انرژی ممانعت می‌نماید، به همین دلیل می‌توان گفت از هزینه‌های گزاف جلوگیری نموده و از لحاظ اقتصادی صرفه بالایی دارد؛ ایمنی و امنیت این دیگ در سطح بالایی قرار دارد و می‌توان اطمینان خاطر کرد که هرگز دچار انفجار نمی‌گردد.

ساختار دیگ بخار

ساختار دیگ بخار این شرکت به گونه‌ای می‌باشد که تمامی بخش‌های تشکیل دهنده آن قابل دستیابی است و در صورت وجود معایب در تیوپ‌ها می‌توان اقدام به تعویض آنها نمود.

دیگ بخار از طول عمر بالایی برخوردار است چرا که در تولید آن از لوله‌های آتشخوار و فولادهای آلیاژی استفاده شده و با استفاده‌های مکرر دچار خوردگی و استهلاک نمی‌گردند.

دیگ بخار از قابلیت استفاده در موتورخانه‌ها نیز برخوردار است، بدین منظور می‌بایست از سیستم‌های رسوب گیر استفاده کرد. این دیگ از قابلیت سفارشی سازی نیز برخوردار است و می‌توان قطعات تشکیل دهنده آن را برطبق درخواست مشتری بر روی دستگاه نصب نمود.

کاربردهای دیگ بخار

دیگ بخار در کارخانه‌ها، صنایع شیمیایی، پتروشیمی و سالن‌های پرورش قارچ، مرغداری‌ها، گلخانه‌ها بیشترین استفاده را دارد و نیز به علت داشتن خاصیت چربی زدایی همانند یک ضدعفونی کننده در هتل، رستوران، فروشگاه و بیمارستان‌ها نیز به مصرف می‌رسد.

اجزای اصلی دیگ بخار :

  • مشعل (ایجاد حرارت دهی)
  • پمپ
  • دودکش
  • سنسور دما
  • مانومتر
  • شیر نمونه گیری
  • شیرهای خروج و هواگیر
  • شیر تغذیه
  • شیر تخلیه
  • شیر اطمینان